Search:

10 Düğün Günü Tavsiyesi

 

 1.İlk ve En Önemlisi

Kendinize anlarda kaybolmak için müsade edin. Bunu nasıl mı yapacaksınız? Düğün gününüz bir fotoğraf çekim günü değil! Yani beklenen gün geldi. Bu sizin en özel gününüz. Yıllardır bu anı beklediniz ve sonunda evleniyorsunuz. Bu nedenle dış çekim dışında, arkadaşlarınızla, ailenizle ve sevdiklerinizle güzel vakit geçirmeye çalışın. Fotoğrafçınızın orada olduğunu unutun ve anı yaşamaya bakın. Size destek olmak için gelen insanlara sarılın, öpün biz de bu anları sizin için ölümsüzleştirelim. Sonuçta, gülüşler ve gözyaşları mükemmel fotoğraflar yaratır.

 2.Hava nasıl olursa olsun sizin havanız güzel olsun!

 

Herşeyi akışına bırakın ve özellikle hava durumunu olduğu gibi kabul edin. Unutmayın ki hava durumunu değiştirecek teknoloji geliştirilmediği gibi fotoğraflardaki mutsuz yüzleri de değiştebilecek bir teknoloji henüz geliştirilmedi.

Aynı zamanda eğer yağmur yağarsa, gününüz berbat olmaz. Bizim en sevdiğimiz düğün karelerinden bazılarının, şemsiyenin altında evden çıkarken, arabanıza binerken, düğün mekanına şemsiyeyle girerken yada yağmur altında dans ederken de olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

 

3. Düğün Günü İçin Kıyafet Seçimi

 

Düğün fotoğrafçılığı bildiğiniz gibi artık düğün günü sabahından başlıyor. Bunun için o gün evden çıkarken ve hazırlıklarınız devam ederken ne giyeceğinize karar vermiş olmanızda fayda var. Rahat edebileceğiniz ve fotoğraflarda da sade ve şık duracak tek parça bir elbise sizin için en doğru seçim olabilir. Bazı gelinler ailelelerinin gelinlikle evden çıkma istekerine karşın, beyaz bir elbise ve saçlarına takacakları bir taçla sanki bir gelinlik izlenimi de verebiliyorlar.

 

4. Zaman Planı

 

Sorunsuz ve sonsuza dek güzel hatırlanacak bir düğün gününün sırrı , iyi planlanmış bir günde saklıdır. Gün boyunca gerçekleşecek aktivitelerinizi ve hazırlık aşamalarınızı önceden bir zaman çizelgesi şeklinde belirleyip hazırlamak sizi stressiz ve mutlu bir gelin ya da damat yapar. Özellikle bu zaman planınızı fotoğrafçınız ile birlikte yapmanız o günden geriye kalacak en değerli hazine olan fotoğraflarınızın eksiksiz olmasını sağlar. Fotoğraf çekimleri hem mekan hem de zamana göre değişebileceğinden, önceliğiniz uygun zamanda hazırlanıp fotoğraf çekimlerine yeterli vakti ayırabilmek olmalıdır. Ayrıca fotoğraf çekimine katılacak aile bireylerinin ve arkadaşlarınızında tabiki bu zaman planından haberdar edilmesi ve hatta kendilerine yarım saatlik avans verilmesi bizim tavsiyemiz olur

 

 5.Dış Çekim (Gelin-Damat Fotoğrafları)

Nikahtan önceki anlar bizim en sevdiğimiz anların başında gelir. Belki de yıllarca düğün gününüzü size tek bir karede hatırlatacak o an, işte bu an çekilecek fotoğraflardadır. Bu fotoğrafları çekmek için ideal zaman güneş batmadan önceki son bir saattir. Aileniz ve arkadaşlarınız olmadan sadece çift olarak sizin fotoğraflarınızın çekilmesi için yarım saat ile 1 saat arasında bir zamanı muhakkak ayırın.

 

6.Aile Fotoğrafları

Aile fotoğrafları düğün fotoğrafları için bir gerekliliktir ve olmazsa olmaz fotoğrafların başında gelir. Bu fotoğrafların eksik olduğu bir düğün albümü düşünülemez bile. Ancak bu fotoğraflara Türkiye’de ne çiftler ne aileler ne de fotoğrafçılar gereken önemi pek vermezler. Genelde çekmiş olmak için çekilir. Aslında düğünlerde iyi aile fotoğrafı çekmek gerçekten ustalık isteyen bir konudur. Sadece teknik bilgi ve ekipmanın yetmeyeceği bir alandır. Fotoğrafçınızın iletişim ve problem çözme becerilerinin üst seviyede olmasını gerektirir. Doğru zaman ve mekanı ayarlamanın yanında aileler genelde bunun için ayrılan zaman planına tam olarak uyamazlar. Nikah alanındaki karşılama telaşı fikri, sürekli bir telaş içinde olmalarına neden olur. Bir de mesela babalar genelde bu çekimler sırasında ceketlerinin önünü iliklemeyi nedense pek sevmezler. Babalara nazikçe ceket ilikletmek bir sanattır aslında. Normalde sadece iki, üç pozun çekildiği ve en fazla beş dakika zaman alan bu bölüm maksimum özen istemektedir.

 

 7.Açık Alanda Nikah

 

Açık havada güneşin batmaya yakın ya da battıktan hemen sonra yapılacak bir nikah töreni düğün fotoğraflarınıza büyük renk katacaktır. Düğün gününüzde gün batımı saatini tam olarak öğrenmeniz ve bundan 30 dakika ile 45 dakika öncesinde nikah saatinizi almanın olası gece ışıklarını ve günbatımı renklerinin fotoğraflarınıza yansımasını sağlayacaktır.

8.Mekanlar İçin Yasal İzinler

 

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de birçok mekanda fotoğraf çekimi için izin alınması gereklidir. Özellikle tarihi mekanlar, müzeler ve üniversiteler bunların başında gelir. Düğün günü canınızı sıkacak böyle bir aksilik yaşamamk için çekim yapmayı planladığınız mekanın bu tip izinlere tabi olup olamadığı öğrenin ve düğün günününüzden once muhakak bu yasal izinleri alın.

 

9.Çekim İçin Aksesuarlar

 

Düğün çekimlerinde balon, gözlük, şapka, takma bıyık, döviz, vb. bir çok aksesuar son yıllarda bir çok çift tarafından tercih ediliyor. Çiftler bazen bizlere bu aksesuarları bizim getirip getirmediğimizi soruyor. Biz çekimler için maalesef herhangi bir aksesuar getirmiyoruz. Ayrıca gelin buketi dışında da herhangi bir aksesuarın bu çekimler için çok da anlamlı olmadığını düşünüyoruz. Ancak ille de bir takım aksesuarlar olmalı diyenlerdenseniz çok sayıda kaliteli ve renkli balonlar bir seçenek olabilir.

 

10.Çekim Mekanı

 

Düğün günü, hazırlıklarla geçen oldukça telaşlı bir gün. Dış mekan çekimi bizim için de çok önemli. Ancak bir yere gidip gelmek size de stres yaratacaksa ve gittiğimiz yer fotoğrafçılarla, gelin ve damatlar ile birlikte fotoğraf sütüdyosuna dönmüşse eminim bu durumdan sizler de çok haz etmeyeceksiniz. Ayrıca fotoğraflarınız samimiyet ve doğallıktan uzak duracaktır. Gelin damat çekimleri için en uygun mekan size kendinizi özel hisstettirecek, eşiniz ile birlikte rahat olmanıza olanak sağlayacak mekandır. Biz genelde düğün günü yapılacak çekimlerde düğünün yapılacağı otel/mekanda bu çekimleri yapmayı tercih ediyoruz. Ancak gün planlamanıza göre bize rahat bir çekim yapma imkanı verecek bir mekana gitme zamanımız varsa bu durumda alternatifler birlikte değierlendirlmelidir.

Geçtiğimiz bir iki sene içersinde düğün günü öncesi yada sonrası yapılan dış çekimler oldukça ilgi çekmeye başladı. Eğer siz de böyle bir çekim yaptırmak istiyorsanız bu durumu fotoğrafçınızla paylaşmanızda fayda var.

 

 

Yazan: Düğün Hikayemiz

(Yazıyı kaynak belirtilmeden izinsiz kopyalanması yada paylaşılması yasaktır.)

 

 

Share Post